Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Dobra woda prosto z kranu na kongresie Open Eyes Economy Summit 2018
Data dodania 2018-11-21

Kongres Open Eyes Economy Summit odbył się w Krakowie juz po raz trzeci. W tegorocznej odsłonie aktywnie uczestniczyły Wodociągi Miasta Krakowa. Na terenie ICE, gdzie odbywał się kongres, zainstalowany był nasz rollbar zapewniający uczestnikom wydarzenia dobrą wodę prosto z kranu!

Open Eyes Economy Summit to idea skupiająca wszystkich, którzy chcą rozmawiać o odpowiedzialnym projektowaniu przyszłości społecznej i ekonomicznej. W kongresie uczestniczą przedstawiciele świata polityki, nauki, biznesu, mediów, aktywiści, artyści i studenci.

Dla Wodociągów Miasta Krakowa tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ nasz udział w kongresie był bardziej aktywny niż dotychczas. Piotr Ziętara - Prezes Zarządu wziął udział w panelu MIASTO-IDEA, w sesji pogłębiającej: Miejska gospodarka cyrkularna. Gospodarka obiegu zamkniętego jest przeciwieństwem nadal najbardziej rozpowszechnionej gospodarki linearnej bazującej na ciągłym wzroście i powiększającym się zużyciu surowców oraz wolumenu odpadów. Koncepcja gospodarki cyrkularnej zakłada dbałość o możliwie najmniejsze zużycie zasobów naturalnych, eksploatację zasobów odnawialnych w sposób gwarantujący ich regenerację. Jej główne założenia to  ekoprojektowanie i czysta produkcja, użycie energii ze źródeł odnawialnych, konsumpcja szanująca środowisko, używanie odpadów jako surowców i ich przerabianie bez negatywnych efektów zewnętrznych. W trakcie sesji zaprezentowane zostały m.in.: przykłady wdrażania w miastach zasad gospodarki obiegu zamkniętego, a także przytoczone zostały bariery związane z przejściem z gospodarki linearnej na cyrkularną. Wskazana został również potrzeba tworzenia nowych narzędzi, strategii i modeli biznesowych ułatwiających realizację założeń związanych ze zrównoważonym rozwojem i gospodarką obiegu zamkniętego.

Przez cały czas trwania kongresu, częstowaliśmy uczestników krakowską kranowianką prosto z naszego rollbaru. W pakietach konferencyjnych, uczestnicy mogli znaleźć dedykowany bidon, przygotowany przez Wodociągi Miasta Krakowa specjalnie na to wydarzenie. Poprzez takie działania propagujemy wśród krakowian ideę podjętą w 2013 roku w kampanii informacyjnej "W Krakowie dobra woda prosto z kranu", polegającą na zachęcaniu do picia kranówki.