Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Uroczysty koncert Karpackiego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy „WERHOVINA”
Data dodania 2023-02-06 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

​3 lutego 2023 roku w ramach podziękowania za pomoc udzieloną mieszkańcom Drohobycza
w Nowohuckim Centrum Kultury odbył się Koncert Karpackiego Zespołu Pieśni i Tańca Ukrainy „WERHOVINA”.


Zespół „WERHOVINA” od ponad 70 lat prezentuje w Ukrainie i poza jej granicami sztukę ludową Łemków, Bojków i Hucułów. W obwodzie lwowskim to jedyny profesjonalny zespół wokalno-choreograficzny składający się z chóru, orkiestry i zespołów tanecznych. Zespół powstał przy Drohobyckiej Filharmonii Regionalnej w 1946 roku. Na czele zespołu stoją: Dyrektor Artystyczny i Główny Dyrygent – Svitlana Maidanyk, Dyrygent – Svitlana Urban, Lider Orkiestry – Bohdan Kachmarik, Choreograf - Wasyl Kulakivskyi, Dyrektor – Zasłużony Pracownik Sztuki – Serhij Dmitriew.

Podczas piątkowego wydarzenia na scenie wystąpiło 60 artystów – balet, chór oraz orkiestra w pięknych regionalnych strojach. Zaprezentowali widzom ukraińską twórczość ludową, a także zwyczaje i obrzędy regionu. Całość wydarzenia została uwieńczona odśpiewaniem przez zespół oraz zgromadzoną publiczność hymnu polskiego oraz ukraińskiego.

Artystyczne wydarzenie było podziękowaniem dla krakowian za dobroczynność i udzieloną pomoc, dzięki którym mieszkańcy Drohobycza mogli poczuć solidarność i wsparcie w najtrudniejszych momentach trwającej wojny. Koncert w symboliczny sposób połączył kulturę, emocje, wdzięczność wyrażone za pomocą tańca i śpiewu.

Mer miasta Drohobycza Taras Kuczma złożył szczególne wyrazy uznania dla pracowników Wodociągów Miasta Krakowa S.A. Przedstawiciele WMK S.A. na czele z Prezesem Zarządu Piotrem Ziętarą otrzymali - przyznane przez Radę Miasta Drohobycza - specjalne medale za dobroczynność i wsparcie na rzecz jego mieszkańców.

Przy tej okazji Prezes Zarządu Piotr Ziętara podziękował pracownikom innych miejskich spółek, w szczególności MPEC, MPK i MPO, przedstawicielom Urzędu Miasta Krakowa, pracownikom i studentom Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie za solidarność, okazane serce i zaangażowanie przy organizowanych zbiórkach darów dla mieszkańców Ukrainy.

Dziękujemy za to wyjątkowe wyróżnienie! W tym bardzo trudnym czasie wspólnie potwierdziliśmy, że niemożliwe nie istnieje.

Piotr Ziętara - Prezes Zarządu WMK S.A. odbiera medal za zasługi.

24 lutego 2022 roku atak Rosji na Ukrainę wstrząsnął całym światem. Gdy tylko pojawiły się pierwsze informacje o wybuchu wojny, Wodociągi Miasta Krakowa rozpoczęły organizowanie działań pomocowych, przekazując żywność, środki medyczne, artykuły higieniczne oraz odzież.

26 lutego 2022 roku z Krakowa wyruszył pierwszy konwój z pomocą humanitarną dla Ukrainy. W 4 tirach i 13 samochodach ciężarowych znalazły się najpotrzebniejsze dary, które zostały odebrane bezpośrednio z granicy przez Tarasa Kuczmę, mera miasta Drohobycza. Cała wielkość pomocy przekazanej w drugiej dobie wojny liczyła łącznie 11 ton darów.

Na przełomie lutego i marca pracownicy Wodociągów Miasta Krakowa razem z pracownikami innych krakowskich instytucji, uczelni, jednostek straży pożarnej, połączyli siły i licznie zaangażowali się w przepakowywanie, sortowanie i przygotowywanie darów do wysyłki. W efekcie wspólnych działań dla sąsiadów zza wschodniej granicy przygotowano 800 palet z artykułami higienicznymi, środkami czystości, kocami, śpiworami i odzieżą.

W kwietniu Wodociągi Miasta Krakowa dostarczyły do znajdującego się w Przemyślu drohobyckiego Centrum Logistycznego Pomocy Humanitarnej artykuły medyczne, których listę uzgodniono z dyrektorem szpitala w Drohobyczu. 

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy Spółka zorganizowała transport świątecznych darów dla Polaków zamieszkujących okolice Drohobycza. 105 paczek żywnościowych trafiło do osób starszych, samotnych i potrzebujących. Do szpitala w Drohobyczu trafiły materiały opatrunkowe, lekarstwa, sprzęt medyczny ratujący życie.

Kolejny transport z paczkami dla osób dotkniętych wojną wyruszył przed Świętami Bożego Narodzenia. Wśród darów znalazły się, m.in. artykuły spożywcze, słodycze, świeczki oraz leki. Pomoc została skierowana do ponad 250 rodzin. Rodziny te zostały wytypowane do pomocy przez Zjednoczenie nauczycieli polskich na Ukrainie, a osobiście pomoc nadzorował Dyrektor Adam Chłopek – nauczyciel języka polskiego, założyciel Polskiej Sobotniej Szkoły im. Św. Królowej Jadwigi w Drohobyczu. Jej historia sięga 1995 roku, a zajęcia prowadzone są już 6 dni w tygodniu.

W styczniu Wodociągi Miasta Krakowa ofiarowały Departamentowi Gospodarki Miejskiej Drohobyckiej Rady Miejskiej 2 pojazdy specjalne do przewozu wody pitnej. Każdy z pojazdów pozwala na dostarczenie awaryjnie 5000 litrów wody dla mieszkańców. Samochody docelowo trafiły do przedsiębiorstwa wodociągowego w Drohobyczu, odebrał je i przejął do eksploatacji dyrektor przedsiębiorstwa Roman Szagala. Będą one stanowić rezerwę krytyczną w zakresie dostawy wody dla całej okolicy miasta w momentach braku zasilania zakładów wodociągowych w energię elektryczną.
 
Sukcesywna pomoc dla mieszkańców miasta Drohobycza trwa. Wszystkie dostarczane przez Wodociągi Miasta Krakowa dary przygotowywane są w oparciu o listę uzgadnianą z władzami miasta Drohobycza i dyrektora tamtejszego przedsiębiorstwa wodociągowego, co pozwala na bieżąco reagować i organizować niezbędne wsparcie.