Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Niepodległy Kraków
Data dodania 2018-10-31

Dokładnie 100-lat temu 31 października 1918 roku, Kraków przestał być częścią habsburskiej monarchii i stał się zalążkiem niepodległej Polski. 
 
Tego dnia polscy oficerowie armii austriackiej w brawurowej akcji dokonali bezkrwawego przejęcia władzy w Krakowie. Wczesnym rankiem zajęty został bez jednego wystrzału dworzec w Płaszowie a przybywający pociągami żołnierze rozbrojeni. Kolejne były koszary w Podgórzu, a do południa pozostałe obiekty wojskowe w mieście. Na koniec żołnierze - ubrani jeszcze w austriackie mundury - dokonali symbolicznego przejęcia odwachu czyli nieistniejącej już dziś, parterowej garnizonowej wartowni przylegającej do wieży ratuszowej na Rynku Głównym.
 
 
Człowiekiem, który doprowadził do wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborcy był porucznik austriackiego 57. Pułku Piechoty Antoni Józef Stawarz. Na tajnym spotkaniu 30 października 1918, porucznik obwieścił obecnym początek powstania w Twierdzy Kraków. Następnie przy pomocy zebranych kolejarzy rozesłał depeszę do najważniejszych placówek kolejowych w Galicji. Depesza ta obwieszczała prowincji informację o udanej rewolucji w Krakowie. Kolejarze mieli polecenie kierować pociągi z austriackimi żołnierzami do stacji Kraków - Płaszów. Dzięki temu cała akcja się udała.

Wydarzenia tego dnia można uznać za początek niepodległości Polski. Ten historyczny czyn upamiętniają m.in. tablice pamiątkowe wmurowane na Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym, zwaną tez Wieżą Wolności. Pierwsza została odsłonięta w 10. rocznicę a druga w 70. rocznicę odzyskania niepodległości. Wyzwolenie Krakowa, póżniej Tarnowa i Zakopanego poprzedziło najważniejsze wydarzenie, jakim było symboliczne odzyskanie przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku.

Główne uroczystości 100. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej pod hasłem „Wolność przyszła z Podgórza” rozpoczną się w środę o godzinie 13.00 na placu Niepodległości w Podgórzu. Obchody zainauguruje wystrzał armatni w wykonaniu Bractwa Kurkowego, występ chóru z IV Liceum Ogólnokształcącego  oraz inscenizacja historyczna upamiętniająca bohaterski czyn zbrojny naszych rodaków walczących o wolną i niepodległą Polskę. Zostanie też odsłonięty obelisk upamiętniający odzyskanie niepodległości w 1918 roku.