Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Światowy Dzień Toalet
Data dodania 2021-11-19 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

„To się w ścieku nie mieści!” to przewodnie hasło jednej z kampanii edukacyjnych Wodociągów Miasta Krakowa. Dziś w Światowy Dzień Toalet chcemy przypomnieć nie tylko historię przybytku, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na zasady prawidłowego korzystania z urządzeń sanitarnych, a także zachęcić spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty do przyłączenia się do akcji #zatkalosie! 

Jak rozpoczyna się historia toalety, bez której dziś nikt z nas nie wyobraża sobie życia? Co wiemy na pewno? Z badań archeologów i historyków wynika, że pierwsze „świątynie dumania” pojawiły się 4500 lat temu w dolinie Indusu. 2000 lat temu w Chinach istniały ustępy wyposażone w spłuczkę i siedzisko. 1350 lat przed Chrystusem w Egipcie funkcjonowały toalety podłączone do kanalizacji.
 
Sanitariat znany nam dziś to ewolucja projektów.  W 1596 roku angielski poeta John Harrington, wymyślił toaletę z możliwością spuszczania wody, w 1758 roku pojawił się zaprojektowany przez Johna F. Brondela  model muszli klozetowej z kolankiem, opatentowany przez zegarmistrza Alexandra Cummings'a. Ostateczny, kształt dzisiejszej toalety nakreślił pod koniec XIX wieku brytyjski hydraulik Thomas Crapper.

Pierwszy publiczny spłukiwany klozet zamontowano natomiast w Londynie w czasie Wielkiej Wystawy Światowej w 1851 roku. Wizyta w tym przybytku kosztowała 1 pensa i obejmowała ręcznik, grzebyk i czyszczenie butów. Po każdym kliencie pracownik czyścił siedzisko. Skorzystało z niej podczas wydarzenia aż 827 280 osób.

Najbardziej niezwykłą toaletę opracował XXI wieku Japończyk Yoshiki Hiruta. Jego toaleta nie tylko ma podgrzewane siedzisko, obmywa za pomocą ciepłej wody i suszy, ale także pobiera i analizuje próbki moczu.

Pamiętajmy jednak, iż mimo tak ogromnego rozwoju techniki prawie 1/3 mieszkańców Ziemi nadal nie posiada komfortu dostępu do toalety! Doceńmy to, co mamy, dbajmy o naszą toaletę i krakowską kanalizację. Nie traktujmy jej jak kosza na śmieci!

Apelujemy! Do urządzeń sanitarnych nie należy wrzucać środków higienicznych (np. ręczników papierowych, wacików, patyczków do uszu, pieluszek, podpasek, nici dentystycznych, chusteczek nawilżających), niedopałów papierosów, lekarstw, resztek jedzenia, farb, olejów, smarów, odpadów po remoncie lub budowie, kartek papieru, gazet i różnego rodzaju opakowań — To się w ścieku nie mieści!
 
osie (213.41KB, JPG)

Zapraszamy spółdzielnie mieszkaniowe i inne podmioty, aby przyłączyły się do prowadzonej w ramach kampanii akcji #zatkałosie! Wspólnie zadbajmy o czystość oraz higienę urządzeń sanitarnych.
 
Więcej informacji na naszej dedykowanej podstronie https://tosiewsciekuniemiesci.krakow.pl/zatkalosie.html