Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Energia ze źródeł odnawialnych na oczyszczalni ścieków Płaszów
Data dodania 2024-03-27 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

Poprawa efektywności energetycznej w budynkach, przemyśle i gminach to temat bardzo istotny w obecnych czasach, szczególnie w kontekście zmian klimatu oraz polityki zrównoważonego rozwoju. Wodociągi Miasta Krakowa S.A. od lat inwestują, sięgając po środki z funduszy zagranicznych. Inwestycja „Modernizacja gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie przy ul. Kosiarzy 3” została dofinansowana w ramach Funduszu EOG i funduszy norweskich.
 
Inwestycja była prowadzona w Krakowie od lipca 2022 roku do marca 2024 roku. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, a konkretnie w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, obszar programowy „Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne”. Koszt całkowity projektu wyniósł 18 775 469,07 zł, a wysokość otrzymanego dofinasowania to 6 561 675,00 zł.
 
Projekt „Modernizacja gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie przy ul. Kosiarzy 3” to wielowątkowe podejście do gospodarki energetycznej na terenie oczyszczalni. Kompleksowo rozwiązuje kwestie związane z wytwarzaniem, magazynowaniem  i zagospodarowaniem biogazu oraz wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła. Cel projektu to poprawa efektywności energetycznej miejskich systemów ciepłowniczych w kierunku uzyskania przez nie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego oraz ograniczenie tzw. „niskiej emisji”, poprzez wsparcie procesu modernizacji systemów ciepłowniczych.
 
Obie krakowskie centralne oczyszczalnie ścieków Płaszów i Kujawy produkują energię elektryczną i cieplną. Aby w pełni sprostać wymogom Dyrektywy 2012/27/UE, która zakłada powstanie systemu efektywnego czyli takiego, który wykorzystuje do produkcji ciepła co najmniej 50% energii ze źródeł odnawialnych oraz ciepło odpadowe, jak również w 100% ciepło pochodzące z kogeneracji, podjęto odpowiednie działania modernizacyjne.
 
Powstający w oczyszczalni biogaz był dotychczas magazynowany w dwóch zbiornikach o pojemności 2150 m3 każdy. Z uwagi na uwarunkowania konstrukcyjne, zbiorniki cylindryczne mogły pracować w zakresie od 70% do 100% napełnienia, co ograniczało możliwość wykorzystania produkowanego biogazu. Dzięki wymianie na  zbiorniki sferyczne o pojemności 3080 m3 każdy, jest możliwa praca w zakresie od 20% do 100% napełnienia, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie wytwarzanego biogazu.

Dotychczas na oczyszczalni pracowały dwie jednostki kogeneracyjne o mocach 800 kW. W ramach projektu  dobudowano dwa moduły kogeneracyjne, o mocy elektrycznej 800 kW każdy, z niskoemisyjnymi silnikami spalającymi biogaz lub gaz ziemny, które zwiększyły możliwości produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Została także przeprowadzona modernizacja układu elektroenergetycznego oczyszczalni, dzięki której praca wybranych urządzeń jest możliwa bez zasilania z miejskiej sieci elektroenergetycznej.
 
Zainstalowane jednostki kogeneracyjne pokrywają ok. 50% zapotrzebowania oczyszczalni na energię elektryczną i w 100% zapotrzebowanie na ciepło. Miesięczna produkcja energii elektrycznej z kogeneracji wynosi około 700 MWh i 3200 GJ energii cieplnej, dzięki temu zmniejszamy zakup energii elektrycznej u dostawcy, co pozwala na ograniczenie kosztów.  

Powstała również zupełnie nowa sieć cieplna wykorzystująca ciepło odpadowe ze Stacji Termicznej Utylizacji Osadów, które ogrzewa punkt zrzutu zanieczyszczeń wydobywanych z miejskiego systemu kanalizacyjnego.

Korzyści płynące z otrzymanych od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii środków w ramach Funduszu EOG i funduszy norweskich dają możliwości finansowania projektów istotnych z punktu widzenia środowiskowego, społecznego i gospodarczego.


​Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

wazne_cmyk-02 (256.05KB, JPG)