Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Lajkoniku, laj, laj...
Data dodania 2024-06-06 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

6 czerwca w oktawę Bożego Ciała, tańczący jeździec na drewnianym koniku, ubrany w tatarski strój i otoczony hałaśliwym orszakiem, o 13.00 zatańczył w gościnnych progach Wodociągów Miasta Krakowa. Uroczystość powraca po zeszłorocznej przerwie, związanej z remontem dziedzińca siedziby głównej Wodociągów Miasta Krakowa, na ul. Senatorską 1.
 
Oj działo się… Było barwnie, bardzo emocjonalnie i z przytupem oraz tradycyjną muzyką w wykonaniu Kapeli Mlaskotów. Lajkonik tańczył pełen energii i zapraszał wszystkich do wspólnej zabawy. Szczęśliwcy zostali dotknięci buławą. Następnie wraz z towarzyszącym barwnym orszakiem Włóczków, Lajkonik wyruszył na krakowskie ulice w skocznych harcach.
 
Wszyscy wiedzą, że spotkanie z Lajkonikiem ma szczególne znaczenie - dotknięcie jego buławą oznacza szczęście i dostatek! I każdy przybywający na spotkanie z nim na nie liczy.
 
Początki tej pięknej, radosnej i niezwykle kolorowej tradycji, zgodnie z powszechnie znaną legendą, związane są z ocaleniem Krakowa przed najazdem tatarskim. Dokonali tego dzielni wiślani flisacy z okolic Zwierzyńca, zwani również włóczkami. Same harce Lajkonika według źródeł historycznych odbywały się od około połowy XVIII wieku. Od tego czasu, pomimo ogromnych przemian politycznych, społecznych i cywilizacyjnych pochód Lajkonika, zwanego też Konikiem Zwierzynieckim, odbywał się niemal każdego roku w tym samym terminie i przebiegał tą samą trasą, biegnącą ze Zwierzyńca na Rynek Główny.

Wieczorem o godzinie 20.00 na scenie pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym odbędzie się finałowy taniec Konika Zwierzynieckiego. Lajkonik odbierze tradycyjny „haracz” pierwszy raz od nowego Prezydenta Miasta Krakowa - Aleksandra Miszalskiego, a następnie wzniesie toast za pomyślność miasta. Piotr Ziętara - Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa wręczy nagrodę za najpiękniejszy orszak Lajkonika.