Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Open Eyes Economy Summit 2023 – podsumowanie
Data dodania 2023-11-24 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

Jeśli chcemy bazować na energii społecznej, to energia musi płynąć od dołu do góry” – tymi słowami prof. Jerzy Hausner zakończył ósmą edycję Open Eyes Economy Summit, która odbyła się w dniach 21–22 listopada 2023 r. w Krakowie. W wydarzeniu wzięło udział łącznie 5500 uczestników, z czego aż 4000 osób spotkało się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była ENERGIA SPOŁECZNA. W licznych wystąpieniach prelegentki i prelegenci rozmawiali na temat sposobów na jej generowanie, wpływie sztucznej inteligencji na gospodarczy rozwój firm, a także o wnioskach i trendach związanych z przyszłością. A Wodociagi Miasta Krakowa częstowały uczestników pyszną kranowianką!
 
Energia społeczna 

Pierwszego dnia Kongresu odbyła się premiera publikacji „Generatory społecznej energii. Refleksja obywatelska”. Autorzy opracowania zwrócili uwagę na istotność podejmowania rozmowy o tym, kiedy i jakie czynniki uruchamiają generatory energii społecznej, a jakie je blokują.

Temat energii społecznej – jako motywu przewodniego tegorocznej edycji – pojawiał się podczas wielu sesji i prelekcji. Prelegentki i prelegenci poszukiwali sposobów na jej wyzwalanie, zastanawiali się, jaką rolę w tym procesie odgrywają samorządy oraz biznes, a także dyskutowali o sposobach na tworzenie nowych generatorów energii społecznej.

Zdrowie w centrum
„Społeczeństwo,  które nie ma zdrowia, nie może się prawidłowo rozwijać” – w myśl tych słów na Kongresie rozmawiano o zdrowiu w kontekście społeczno-gospodarczym. Chcąc zadbać o zdrowie dla przyszłych pokoleń, należy zadbać o nie interdyscyplinarnie, także w kontekście ekologii i gospodarki zeroemisyjnej.
O raportowaniu ESG dyskutowano m.in. podczas sesji pogłębiającej.
 
Wiarygodność ekonomiczna Polski 
Podczas Wydarzenia swoją premierę miał również „Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. II edycja”, opracowany przez ekspertów think tanku OEES HUB pod kierownictwem Jerzego Hausnera. W tej edycji ekonomiści dołożyli do publikacji kontekst porównań międzynarodowych – jak Polska wypada na tle krajów rówieśniczych z Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry) – co umożliwiło szersze spojrzenie na analizowane zagadnienia.

Sztuczna inteligencja
Od pierwszej edycji Kongresu Ekonomii Wartości organizatorzy starają się dbać o tematykę związaną z bieżącymi trendami i aktualnymi wydarzeniami. Tak też w tym roku jednym z chętniej dyskutowanych tematów była sztuczna inteligencja. Jak więc przedstawiają się wyzwania, jakie stawia przed nami sztuczna inteligencja? O tym rozmawiały prelegentki i prelegenci licznych sesji poświęconych tej tematyce.
 
Transformacja energetyczna          
W czasie Kongresu nie zabrakło rozmów o energetycznej transformacji miast, rozwoju metropolii, a także społecznej odpowiedzialności przy wprowadzaniu poszczególnych zmian. Bardzo często do ich zrozumienia niezbędna jest dokładna analiza teraźniejszości i przyszłości. Próbowali jej dokonać prelegenci sesji: „Czego dowiedzieliśmy się o naszym państwie w 2023 roku?”.

Innowacyjność 
W sesji specjalnej „Triple Helix: nauka, biznes i administracja dla procesu innowacyjności” wziął udział Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa. Dyskusja była okazją do wymiany doświadczeń i poglądów między ekspertami z różnych dziedzin.  

Sztuka i kultura             
Podczas rozpoczęcia Kongresu odbyło się wystąpienie artystyczne pt. „Harmonia Humanoidów”, które miało skłonić do refleksji nad wpływem działań człowieka na planetę i zainspirować do wspólnego działania na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego. 
 
Wybitni goście i prawdziwi innowatorzy
OEES to zawsze spotkanie ludzi, którym zależy na realnych zmianach. Każdego roku do Krakowa przybywają wybitni prelegenci, którzy rozmawiają o trendach, aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej, a także planach rozwoju naszego kraju i regionu. 
 
Kranowianka 
W wydarzenie zaangażowało się wiele firm, instytucji i organizacji. Wodociągi Miasta Krakowa miały przyjemność już po raz kolejny częstować gości krakowską kranówką wprost z naszego rollbaru w wersji schłodzonej i gazowanej. Kranowianka była również obecna na scenach kongresu, a uczestnicy wydarzenia chętnie sięgali po nią, a także po ekobidony.