Menu mobile

Aktualności
Bądź z nami na bieżąco

Powrót do strony głównej

Światowy Dzień Toalet
Data dodania 2020-11-19 Cofnij Rozmiar czcionki Drukuj

"To się w ścieku nie mieści!" to przewodnie hasło, kampanii edukacyjnej Wodociągów Miasta Krakowa, prowadzonej w sposób ciągły i skierowanej do mieszkańców naszego miasta. Tym bardziej dzisiaj, w Światowym Dniu Toalet chcemy przypomnieć nie tylko historię przybytku, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na zasady prawidłowego korzystania z urządzeń sanitarnych!  

Jak rozpoczyna się historia toalety, bez której dziś nikt z nas nie wyobraża sobie życia? Z badań archeologów i historyków wynika, że pierwsze świątynie dumania pojawiły się 4500 lat temu w dolinie Indusu. 2000 lat temu w Chinach istniały ustępy wyposażone w spłuczkę i siedzisko. 1350 lat p.n.e. w Egipcie funkcjonowały toalety podłączone do kanalizacji.
 
Sanitariat znany nam dziś, to ewolucja projektów. W 1596 roku angielski poeta John Harrington, wymyślił toaletę z możliwością spuszczania wody, w 1758 roku pojawił się zaprojektowany przez Johna F. Brondela  model muszli klozetowej z kolankiem, opatentowany przez zegarmistrza Alexandra Cummings'a. Ostateczny kształt dzisiejszej toalety nakreślił pod koniec XIX wieku brytyjski hydraulik Thomas Crapper.

Pierwszy publiczny klozet z możliwością spłukiwania zaprezentowano w Londynie w czasie Wielkiej Wystawy Światowej w 1851 roku.  Wizyta w tym przybytku kosztowała 1 pensa i obejmowała ręcznik, grzebyk i czyszczenie butów. Po każdym kliencie pracownik czyścił siedzisko. Skorzystało z niej podczas wydarzenia aż 827 280 osób!

Najbardziej niezwykłą toaletę opracował w XXI wieku Japończyk Yoshiki Hiruta. Jego toaleta nie tylko podgrzewa siedzisko, obmywa za pomocą ciepłej wody i suszy, ale także pobiera i analizuje próbki moczu!
Grafika To się w ścieku nie mieści - tekst alternatywny dostępny pod obrazkiemAlternatywa tekstowa (kliknij aby przeczytać opis)

TO SIĘ W ŚCIEKU NIE MIEŚCI
  • Ikona przekreślone kółko z kawałkiem papieru i gazetą, obok napis: Kartki papieru, gazety.
  • Ikona przekreślone kółko z tabletkami, obok napis: Lekarstwa.
  • Ikona przekreślone kółko z kawałkiem ręcznika papierowego oraz patyczkiem higienicznym, obok napis: Ręczniki papierowe, patyczki, nici dentystyczne, włosy.
  • kona przekreśone kółko a w nim: ręcznik papierowy, patyczki, nici dentystyczne, włosy.
  • Ikona przekreślone kółko z ogryzkiem, kawałkiem mięsa, ciastkiem, obok napis: Resztki jedzenia.
  • Ikona przekreślone kółko z pieluchą, podpaską, tamponem, obok napis: Chusteczki nawilżane, podpaski, tampony, pieluszki.
  • Ikona przekreślone kółko z piaskiem i łopatą, obok napis: Gruz, kamienie, piasek.
  • Ikona przekreślone kółko z puszką z farbą i olejem, obon napis: Farby, oleje, benzyna.
www.wodociagi.krakow.pl
Znak copyright.


 
Pamiętajmy jednak, że mimo tak ogromnego postępu prawie 1/3 mieszkańców Ziemi nadal nie posiada komfortu dostępu do toalety! Więc doceńmy to co mamy - dbajmy o nasze toalety, a tym samym o kanalizację. Nie traktujmy jej jak wysypiska śmieci!

Apelujemy! Do urządzeń sanitarnych nie wrzucajmy środków higienicznych (np. ręczników papierowych, wacików, patyczków do uszu, pieluszek, podpasek, nici dentystycznych, chusteczek nawilżających), niedopałków papierosów, lekarstw, resztek jedzenia, farb, olejów, smarów, odpadów po remoncie lub budowie, kartek papieru, gazet i różnego rodzaju opakowań – bo TO SIĘ W ŚCIEKU NIE MIEŚCI!